Razlika između muškog i ženskog treninga
Kada je u pitanju vežbanje i fizička aktivnost, muškarci i žene kao da su potekli sa različitih planeta. Dok se muškarci bave definisanjem mišića u teretani, žene pak više preferiraju jogu, pilates ili aerobik. Naravno, u svemu ima izuzetaka. Ali da li ste se nekada zapitali čiji princip je bolji? Stručnjaci kažu da ne postoji univerzalno pravilo da li je neka vežba bolja od druge, ali definitivno je da i muškarci i žene mogu mnogo da nauče jedni od drugih u vezi sa vežbanjem.
Kod mnogih osoba ženskog pola postoji strah od tegova. Iz straha da ne postanu muškobanjaste, žene uglavnom zaobilaze prostor fitnes centra namenjen povećanju snage i okreću se kardio treningu. Međutim, s obzirom na to da znamo da većina žena koje vežbaju želi da podigne zadnjicu, zategne telo i sl, ovo nikako nije dobar način. Oslanjajući se na ovo, možemo da zaključimo da i muškarci i žene žele lepo oblikovano telo sa što manjim procentom masti, a odatle logično proizilazi da svi oni žele isto – dobijanje mišića. Iako je svako telo individua za sebe, baš kao što se i telo muškarca i žene razlikuje, u vidu dobijanja mišića nema mnogo velike razlike između treninga jednog muškarca i jedne žene. Samim tim, ono što deluje na muško jednako će delovati i na žensko telo. Što više mišića, telo se više troši i ima manje masnih naslaga.
Međutim, ono što može predstavljati razliku u muškom i ženskom treningu jesu estetska pitanja. Telo bi trebalo da posmatramo kao celinu i da ga shodno tome proporcionalno razvijamo, ali možemo staviti naglasak na neke mišićne skupine koje su nam potrebnije iz estetskih ili pak zdravstvenih razloga. Pa tako dok muškarci uglavnom više treniraju ruke, pripadnicama lepšeg pola cilj je jasan – zategnuti noge i podići zadnjicu. Istraživanja pokazuju da žene i muškarci uopšte ne moraju da vežbaju na različite načine. Ako ste žena i želite da izgradite mišiće, oblikujete telo i naglasite obline možete takođe da vežbate sa tegovima bez bojazni da ćete prebildovati mišiće. Za to bi vam bilo potrebno mnogo više testosterona nego što ženski organizam može da ima.
Ipak razlika mora da postoji. Pa tako dok žene biraju ples i slične fizičke aktivnosti koje uključuju fleksibilnost i koordinaciju pokreta, muškarci preferiraju sportske aktivnosti poput nekih sportova koje su možda trenirali u mladosti. Njihov pristup fitnesu svakako je drugačiji, a na to utiču i fizičke razlike između njih. Postoji razlika između onoga što muškarci i žene mogu i treba da rade. S obzirom na to da žene imaju manje mišićne mase od muškaraca nema bojazni od prebildovanja, ali svakako bi trebalo da podižu manje težine od muškaraca kako bi izbegle eventualne povrede.
Iako postoje razlike u pristupu treningu između muškaraca i žena, svakako da mogu mnogo i da nauče jedni od drugih. I dok muškarci mogu da pomognu ženama da se oslobode straha od tegova i vežbanja snage, žene muškarce mogu da nauče da vežbanje može biti i te kako zabavno.